YENİLİK SEÇİM SİSTEMİ - MAKAM OY KATKISI

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Uğur.

Juvanes*
Yönetici
Yönetici
28. Dönem Oyun Başkanı
Değerli Oyuncularımız;

28 No’lu Yasa Tasarısı ile tek tura düşecek olan; Oyun Başkanı Seçimlerinde ki sistem değişikliği ile beraber, tüm seçimleri kapsayacak Makam Oy Katsayısı da önemli bir katkı olacaktır. Oyun içerisinde ki aktif makamların; oy katsayıları da düzenlenmiş olup, yeni seçim sisteminde; makamların ve oyunda aktif olmanın değeri ön plana çıkarılacaktır.

Oyun Başkanı: 5 OY
Meclis Başkanı: 3 OY
Bakanlar: 3 OY
Ordu Komutanları: 3 OY
Grup Başkanvekilleri: 2 OY

Milletvekilleri: 2 OY
Şehir Valileri: 2 OY
Belediye Başkanları: 2 OY

İlgili makamdaki oyuncularımızın oy katsayıları bu şekilde hesaplanacaktır.

Fazla karışık olmaması adına, yalın bir şekilde yazılmış olup ekstra sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz. Tek tek cevaplanacaktır.

Keyifli oyunlar dileriz.

Kaan Yüksel

Ziyaretçi
Hepimiz için hayırlı olsun 🌹
Yönetimimizi bu yenilikten dolayı kutluyorum 👏🏻

yappız

Ziyaretçi
Grup başkanvekilleri milletvekili sayıldıkları için mi bu tabloda yoklar ?

Uğur.

Juvanes*
Yönetici
Yönetici
28. Dönem Oyun Başkanı
Grup başkanvekilleri milletvekili sayıldıkları için mi bu tabloda yoklar ?

Milletvekili statüsünde oldukları için ekstra yazılmamıştı ama karışıklık olmaması adına mesajı düzenledim ve onları da ayrı yazdım.

Teşekkürler. (y)

niko_23

Azerbaycan Turk Birligi kurucu baskanlarindan
Vatandaş
Parti Üyesi
AZERBAYCAN TÜRK BİRLİĞİ
Yonetim yalniw anlamasin. Benim wahsi fikirim bence yalniw olmuw. Cunki oyunda iktidar parti kendi uyelerini milletvekili vali belediyye baskani yapiyor genellikle. Buda bir sonraki sechimde iktidar partinin hep guclu olmasini sagliyacakdir bence. Oyunda partilerinde ittifaklar kurdugunu duwunursek.
Iktidar olan partinin hep oylamalarda onde olacakdir. Buda diger partileri oyundan soyuda bilir

niko_23

Vatandaş
Parti Üyesi
AZERBAYCAN TÜRK BİRLİĞİ
Yani soylemek istediyim yani oyundaki oy saylarina bakarsak wu an ichin. Hangi ittifaq parti iktidardaysa hep o oyuna hakim olacaq bence. Wahsi duwuncemdir.

hüseyin444

🐺BOZKURT HAREKAT🐺
Vatandaş
Hayırlı olsun böyle bir şey için tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor tebrik ediyorum😊👏

ZORBEY42

Ziyaretçi
Değerli Oyuncularımız;

28 No’lu Yasa Tasarısı ile tek tura düşecek olan; Oyun Başkanı Seçimlerinde ki sistem değişikliği ile beraber, tüm seçimleri kapsayacak Makam Oy Katsayısı da önemli bir katkı olacaktır. Oyun içerisinde ki aktif makamların; oy katsayıları da düzenlenmiş olup, yeni seçim sisteminde; makamların ve oyunda aktif olmanın değeri ön plana çıkarılacaktır.

Oyun Başkanı: 5 OY
Meclis Başkanı: 3 OY
Bakanlar: 3 OY
Ordu Komutanları: 3 OY
Grup Başkanvekilleri: 2 OY

Milletvekilleri: 2 OY
Şehir Valileri: 2 OY
Belediye Başkanları: 2 OY

İlgili makamdaki oyuncularımızın oy katsayıları bu şekilde hesaplanacaktır.

Fazla karışık olmaması adına, yalın bir şekilde yazılmış olup ekstra sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz. Tek tek cevaplanacaktır.

Keyifli oyunlar dileriz.
Oyunda ki rekabeti iyice bitirecek bir uygulama olmuş, oyunda ittifak olmasa anlaşılır bir uygulama olurdu, ama bu durumda OYUNU ELE GEÇİRME uygulaması olmuş, hayırlı olsun.

Xəlil Xəlilzadə

Ziyaretçi
Yeni oy katsayıları ve seçim sistemi değişiklikleri ilginç görünüyor. Ancak, bu değişikliklerin oyunun genel denge ve rekabet açısından nasıl bir etki yaratacağını daha fazla anlamak isterim. Bu konuda daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Büşra Gamze

Ziyaretçi
Yenilik iyidir fakat son zamanlarda zaten rekabet ortamının ölmesi ile ilgili tartışmalar varken bu yeniliğin getirilmesi ne gibi sonuçlar yaratır bence düşünülmeli. Kendim bir yorum yapacak olursam + ları - leri şunlar:

+ Oyunda makamların önemi artıyor, bu oyuncuları daha çok hırslandırır.

- Bu yenilik güçlü partinin ya da oyundaki işleyişe bakarsak güçlü bir ittifakın uzun bir süre, belki 1 veya 2 dönem fazladan iktidarda kalmasına yol açar bu da ister istemez belli bir kesimi oyundan soğutur. Belki yukarda denildiği gibi ittifak olmasa, partiler seçimlere bağımsız girse güzel bir yenilik olur ama şu an ki duruma göre olumsuz yanı daha ağır basıyor.

Başka bir olumlu ya da olumsuz diyebileceğimiz etkileri var mıdır bilemem illa ki vardır benim aklıma gelenler bunlar.

Şahsen bu yenilik şu şekilde güncellenebilir:

OB tarafından atanmayan, ay sonu kendi şehrinde 1. Olmuş Valilerin oyları 2 oy sayılabilir. Valilik partilerin seçtiği bir makam değil dolayısıyla rekabet ortamına olumsuz bir etkisi olmaz. (Atananlar hariç. Yine atanan valilerin oyunun 2 oy sayılması rekabet ortamını olumsuz etkiler çünkü atanan valiler iktidarın seçtiği valiler.)

Ob tarafından atanan valilerin oylarının fazladan sayılması olumsuz bir durum yaratması gibi aynısı belediyeler ve vekiller içinde geçerli. Bu makamlar ittifakların ve partilerin seçtikleri makamlar. Meclis ve belediye seçimlerinde güçlü olan ittifak oyun başkanlığı seçiminde rahat galip olacaktır.

Komutanların, bakanların ve oyun başkanının oylarının fazladan sayılması rekabet ortamı için olumsuz bir durum olsada bu makamlar zor alınan makamlar oldukları için bir yorumum yok bunu diğer oyunculara bırakıyorum.

Bu dediklerim benim tamamen kendi yorumum kendi düşüncem. Umarım yardımı dokunur.

niko_23

Vatandaş
Parti Üyesi
AZERBAYCAN TÜRK BİRLİĞİ
Buwra baskan. Bencede bir tek wehir valilerinin oylari 2 sayilsa. Tam rekabetli ve adeletli ortam olur. Boylesine bu uygulama bence yalniw. Wahsen ben bu uygulamadan sonra oyundan soyudum.

niko_23

Vatandaş
Parti Üyesi
AZERBAYCAN TÜRK BİRLİĞİ
Mesela ben parti yaratdim 100 uyem var
100 uyem hepsi chaliwb vali oldu. Sechimlerde benim valilerim 100 oy kullandi 200 oy sayildi.
Ama iktidar parti 100 millet vekili 100 belediyye baskani atamiw bunlarinda 200 oy kullansalar 400 oy yapiyor. Eee noldu?
Sonucda benim partim hep yeniliyor chaliwmama ragmen

E.A.

TÜRK BUDUN
20. Dönem Oyun Başkanı
Parti Üyesi
TÜRK BUDUN PARTİSİ
Rekabeti bitirecek bir uygulama. En azından oyun başkanı ve bakanların atadığı milletvekili , valiler ve şehir başkanlarının oy sayısı normal üyelerle aynı olmalı. Oyun başkanı, bakanlar, grup başkanvekilleri ve komutanlar gibi yüksek rütbelerin oyu artabilir en azından iktidarın oyunu yükseltir ancak vali , belediye başkanları ve milletvekillerini iktidar partileri atadığı için rekabet tamamen ortadan kalkar. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Büşra Gamze

Ziyaretçi
Buwra baskan. Bencede bir tek wehir valilerinin oylari 2 sayilsa. Tam rekabetli ve adeletli ortam olur. Boylesine bu uygulama bence yalniw. Wahsen ben bu uygulamadan sonra oyundan soyudum.
Bu seferde valilerin oyunun fazladan sayılıp oyunda sadece 4 tane olan, darbe yapmak gibi büyük bir yetkisi olan komutanlık makamının, sadece 1 tane olan oyun başkanlığı gibi büyük bir makamının oyunun fazladan sayılmaması garip kaçabilir. Bu yüzden yorum yapmadım.

niko_23

Vatandaş
Parti Üyesi
AZERBAYCAN TÜRK BİRLİĞİ
Oyun baskaninin oyunun fazla sayilmasina bir itirazim olmaz. Ama belediyye ve milletvekillerinin oyunun 2 sayilmasi yalniw bence

Hezârfen

Ziyaretçi
Oy; 1 Oydur. boşuna çabalıyoruz boşuna emek veriyoruz. Her geçen ay enteresan düzeyde akla mantığa sığmayan yenilikler geliyor. İstediğimiz yenilikler bu değil diye düşünüyorum.Yanlışım varmı Sn. Başkanlarım. Bu yenilik pek hoş olmadı bence

Hezârfen

Ziyaretçi
Oyun baskaninin oyunun fazla sayilmasina bir itirazim olmaz. Ama belediyye ve milletvekillerinin oyunun 2 sayilmasi yalniw bence

Oyun Başkanın oyu neden fazla sayılıyor ayrıcalığı nedir başkanım. Yada diğer makamların üyeleri oraya seçilmekten başka farkı ne olabilir.
O zaman Bir partinin üyesi oyun başkanı olsun attığı oy +5
Olduya meclis başkanı ve bakanlıkları da aldı bu parti ettimi sana burada 3*4 : +12 oy
Bu parti 20 şehir valisi 20 şehir başkanı 20 de milletvekili verdi diyelim 2*60 ; +120 oy
Bilemedim yarayana iyi yarıyor yaramayan Parti'nin vay haline

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...