8 NOLU YASA TASARISI OYLAMASI | Milletvekilliği Seçimlerine Seçim Barajı Getirilmesi

BaşkanOnline - Sistem

SİSTEM HESABI
Yönetici
Öncelikle Bu Yasa Tasarısı Arda Ulaş ATEŞ Milletvekilimizin İzni Alınarak Meclisimize Yeniden Sunulmuştur.

Konu: Oyuncuların Yeteri Kadar Çaba Göstermeden Milletvekili Oluşu.

Gerekçe: Seçimlere Giren Partiler Az da Olsa Oy Alsalar Bile Seçime Giren Partiler Milletvekili Çıkartabiliyorlar ve Bunun Sonucunda Milletvekili Olmak Daha Kolay Bir Hal Alıyor.

Amaç: Seçimlerde Rekabeti Bir Üst Seviyeye Çıkartıp Oyuna Olan İlgiyi Artırmak

Değişiklik: Seçim Zamanı Seçime Giren Bir Partinin Almış Olduğu Oy Yüzdesi %5ve Altı Olması Durumunda O Partiye Verilen Oyların Seçimi Birinci Sırada Kazanan Partiye Aktarılması.

Sonuç: Oyuncular Bu Yasaya Göre Milletvekili Olabilmek İçin Daha Fazla Oy Almaları Gerekecek ve Gerçek Seçim Simülasyonu Olmasını Sağlar.

aakgun

.
Vatandaş
kesinlikle red oyu verdim. demokratik ortamı zedeleyeceğini ve siyasi ranta önayak olacağını düşünüyorum.tabi ki karar vekillerimizindir.

Alparslan

İlk Adım Partisi Neferi
Vatandaş
Yasa tasarısını hazırlayan Milletvekili arkadaşımızın oyun için üstlenmiş olduğu gayreti ve çabayı takdir ediyoruz ama İlk Adım Partisi olarak böyle bir düzenlemenin oyun içerisinde huzursuzluğa sebebiyet vereceğini, belli başlı partilere imtiyaz sağlayarak geride kalan siyasi partilerin yok olmalarına zemin hazırlayacağı kanaatindeyiz. Tüm siyasi partilerimiz özel ve önemlidir. Partilerimize sandıktan bir oy bile çıksa bu oy o partinin namusuna emanettir. Bahse konu olan tasarının yürürlüğe girmesi durumunda milli irade gasp edilecek, "adaletin tesisi" sloganıyla yola çıkanlar maalesef en büyük adaletsizliğe sebep olacaklardır. Eğer bir siyasi parti tüm zorluklara rağmen, imkansızlıklara rağmen başka parti listelerinden seçime girmek yerine kendi adı ve kurumsal kimliği ile seçimlere girmeye cesaret ediyor, milletvekili çıkartmak için var gücüyle çalışıyorsa ona sandıktan çıkan oy anasının ak sütü gibi helaldir, zira ortada emek vardır. Bu yasa tasarısının kabulü bizim nazarımızda mümkün değildir.

Sercan Kankılıç

17, 18. DÖNEM ADALET BAKANI
Yasaklı Üye
Vatandaş
Yasa tasarısını hazırlayan Milletvekili arkadaşımızın oyun için üstlenmiş olduğu gayreti ve çabayı takdir ediyoruz ama İlk Adım Partisi olarak böyle bir düzenlemenin oyun içerisinde huzursuzluğa sebebiyet vereceğini, belli başlı partilere imtiyaz sağlayarak geride kalan siyasi partilerin yok olmalarına zemin hazırlayacağı kanaatindeyiz. Tüm siyasi partilerimiz özel ve önemlidir. Partilerimize sandıktan bir oy bile çıksa bu oy o partinin namusuna emanettir. Bahse konu olan tasarının yürürlüğe girmesi durumunda milli irade gasp edilecek, "adaletin tesisi" sloganıyla yola çıkanlar maalesef en büyük adaletsizliğe sebep olacaklardır. Eğer bir siyasi parti tüm zorluklara rağmen, imkansızlıklara rağmen başka parti listelerinden seçime girmek yerine kendi adı ve kurumsal kimliği ile seçimlere girmeye cesaret ediyor, milletvekili çıkartmak için var gücüyle çalışıyorsa ona sandıktan çıkan oy anasının ak sütü gibi helaldir, zira ortada emek vardır. Bu yasa tasarısının kabulü bizim nazarımızda mümkün değildir.
Haklısınız başkanım benim gibi yeni bu oyuna başlayanların oyun zevkini kırmalarına izin vermeyin

Ahmett EROL

İşçi ve Emekçi Partisi Kurucu Genel Başkanı
Vatandaş
Alparslan başkana sonuna kadar katılıyorum sabahlara kadar uğraşıp emek veriyoruz 1 oy bile çok değerli

Alparslan

İlk Adım Partisi Neferi
Vatandaş
*Nitekim; İlk Adım Partisi Kurucu Genel Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili olarak şahsım ve İlk Adım Partisi Parti Sözcümüz ve Erzincan Milletvekilimiz özbas ile bahse konu olan yasa tasarısına "HAYIR!" oyu kullandığımızı, böylelikle mecliste temsil edilmeyen ama siyasi mücadelelerini sürdürmek için insanüstü bir gayretle mücadele eden partilerimizin hak ve hukuklarını koruduğumuzun da ayrıca bilinmesini istiyorum.

özbas

İlk Adım Partisi Eskişehir Milletvekili
Vatandaş
Oncelikle ilgili milletvekili adayıma emeği için teşekkür ediyorum fakat kesinlikle adaletin tesirini bozacağı bir kanun teklifi olacaktır. Koltuklar eşit şekilde dağılamayacak ve yeni fikirler büründüren partiler bu tasarı yüzünden fikirlerini meclise sokamayacaklar. Meclisin monarşiye değil birden fazla fikre ihtiyacı var. Bu tasarı ile kurulan ittifak düzenleri bozulacak ve partiler arasında atışmalar ve kavgaya sebep olacaktır. Oyunun huzurlu ilerleyişini zedeleyecektir. Kanunun teklifinin düzenlenmesi yerinde bir karar olabilir.

Alparslan

İlk Adım Partisi Neferi
Vatandaş
8 NOLU YASA TASARISI OYLAMASI

KULLANICI ADI ALDIĞI OY
Onaylamıyorum 40
Onaylıyorum 15
Protesto 2

İlgili yasa tasarısı reddedilmiştir.
Hayırlı uğurlu olsun. Partilerini ayakta tutabilmek için ciddi bir mücadele içerisine giren, seçimlere girebilmek için insanüstü bir gayret sergileyen başkanlarım; İlk Adım Partisi hakkınızı, hukukunuzu korumuştur. İlk Adım Partisi sizinledir. Alayınıza hayırlı uğurlu olsun!