16 NOLU YASA TASARISI OYLAMASI

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BaşkanOnline - Sistem

SİSTEM HESABI
Yönetici
Başlık: Milletvekilliği Seçimi Sıralaması
Konu : Milletvekili Seçimi Sıralamasının ilk 10'dan İlk 5'e çekilmesi ve bunun hakkında Kanun.

Gerekçe : Milletvekili Seçimi sıralamarında partilerin çok az bir emek göstererek İlk 10'a rahatlıkla girebilmesi bundan kaynaklı oyunda ki aktifliğin çabanın azalması ve seçim heycanının olmaması.

Değişiklik : Bu kanun teklifi ile Milletvekili seçimlerinde İlk 5'e giren partilerin hak kazanması amaçlanlanmaktadır.

Sonuç : Bu kanun ile oyunda ki seçim heyecanın, rekabetin, çabanın, azmin ve oyuncuların aktifliğinin artması.

Oylama 22 Temmuz 2023 21.00 ile 23 Temmuz 2023 21.00 arasında gerçekleşecektir.

Meteturan

Trabzonspor
Vatandaş
Katılıyorum, rekabeti artıracaktır.

YunusEmre0666

ÇIGLIK REİS - Bozkurt Harekat
Vatandaş
Saygıdeğer arkadaşlar bence mantıklı değil çok eskiden oyunu oynamıyorum tamam lakin ilk 5'te olmayan partiler ne yapacak mv çıkaramayınca oyunu bırakacaklar söz 5 partide olacak oyuncu kalmayacak oyunda bence bu kabul edilemez diye düşünüyorum...

MuratKan

Ziyaretçi
Saygıdeğer arkadaşlar bence mantıklı değil çok eskiden oyunu oynamıyorum tamam lakin ilk 5'te olmayan partiler ne yapacak mv çıkaramayınca oyunu bırakacaklar söz 5 partide olacak oyuncu kalmayacak oyunda bence bu kabul edilemez diye düşünüyorum...
İlk 5te olmayan daha çok çalışacak ilk 5e girmek için işte ne güzel

EKG07

Ziyaretçi
Şuan ilk 10da olmayan partiler oyunu mu bırakıyo?

YgtFrz0

35. Dönem İstanbul Şehir Başkanı
Vatandaş
16 nolu yasa; seçimleri, seçimlere yaklaşımı tamamen değiştirecek bir yasadır. Ama maalesef böyle önemli bir yasa çoğunluğu ilk beş parti de olan bir meclis tarafından oylanmaktadır. Seçimin formatıyla ilgili bir yasanın seçimle seçilen kişiler tarafından değil, herkes tarafından oylanması gereklidir. Mecliste ilk beş partinin toplam 78 milletvekili varken şu an oyunu daha rekabetçi hala getirmek için denilerek mecliste oylanan yasanın gerçek amacı 78 koltuk dışında mecliste bulunan 23 koltuğu da ele geçirmektir. Bunu herkesin görmesi ve anlaması gereklidir. Yasanın kabul edilmesi demokrasi katliamından başka bir şey olmaz. Bu sebeple bu yasa tasarısının mecliste oylanması yerine referanduma gidilmesi ve tüm oyuncuların kararıyla sonucun belirlenmesi daha doğru olacaktır.

tarikalsan

♨️ Hürriyet ve İstiklâl Partisi ♨️
Vatandaş
Söz konusu yasa oldukça antidemokratik bir yasadır. Rekabeti artırmaya yaramayacak bilakis düşürecektir. İlk 10 parti arasına giremeyen partilerin daha fazla çalışarak ve daha aktif olarak ilk 10a girmesi mümkündür ama bu sayı 5e düşürüldüğünde pek çok partinin seçime katılması mümkün olmayacaktır. Çünkü meclis seçimleri büyük oranda oyunun köklü partileri ve halihazırda çok üyesi bulunan partiler arasında dönecektir. Dolayısıyla hep aynı partiler meclise girecek, oyunun gidişatını aynı partiler belirleyecek ve söz konusu partilerin dediği olacaktır. Bu, üyesi olduğum parti için de geçerlidir. İlk 5 partinin içerisinde bulunmadığımız için değil, oyuna gerçekten zarar vereceğini düşündüğüm için söylüyorum. Çok sesliliğe zarar verecektir.
Tüm bu sebeplerden dolayı ben bu tasarıya hayır oyu verdim. Takdir yüce meclisindir.

ErenA.

...
Yasaklı Üye
Şuan seçim ilk 10 parti arasında hiç puan kasmadan sıralamaya giren partiler dahi var. Puan kasan aktif olan partilerin ne avantajı var. Bizler neden puan kasıyoruz bunun bir sebebi olması lazım işte o sebepte bu. İlk 10 parti arasında ki seçim rekabeti engelliyor. Bu sebepten ilk 5e çekilmesi gerekiyor. Derseniz ki ilk 5 çok düşük ilk 7ye çekelim ama mutlaka düşürülmesi lazım. Heyecan ve rekabetin olduğu bir ortamda oynamak herkes için daha iyi olacaktır. Seçim oyunlarının olmazsa olmazı hırs ve azimdir.

YgtFrz0

Vatandaş
Şuan seçim ilk 10 parti arasında hiç puan kasmadan sıralamaya giren partiler dahi var. Puan kasan aktif olan partilerin ne avantajı var. Bizler neden puan kasıyoruz bunun bir sebebi olması lazım işte o sebepte bu. İlk 10 parti arasında ki seçim rekabeti engelliyor. Bu sebepten ilk 5e çekilmesi gerekiyor. Derseniz ki ilk 5 çok düşük ilk 7ye çekelim ama mutlaka düşürülmesi lazım. Heyecan ve rekabetin olduğu bir ortamda oynamak herkes için daha iyi olacaktır. Seçim oyunlarının olmazsa olmazı hırs ve azimdir.
Bence seçim formatıyla alakalı olduğu için referandum yoluyla yapılamalıdır. Yoksa gerçekten çoğunluk tarafından istenmeyen bir sonuç ortaya çıkabilir.

YgtFrz0

Vatandaş
23 Temmuz saat 21:00 da kapanması planlanan oylama halen kapanmadı. NEDEN? Süre uzadıkça farklı düşünceler ortaya çıkmaya başlar bu sebeple yönetimden ricam oylamayı kapatın, doğruları objektif bir şekilde yansıtın. Kendi doğrularınızı yaratmaya çalışmayın.

Mustafa Denli

Ziyaretçi
İlk 5 partinin girmesi oyuna heyecan aksiyon katacağı kesin
Fakat bu yasa ile seçime girmeye çalışan 5 partiyi ilk 5 partiye oy atmaya zorluyor ve oyun yeniden 5 parti hükmünde geçeçği geçmişte rast gelmiştir
Bu yasa ile diğer 5 partinin küçülmesine oy kaybetmesine aktif liği yitirmesine sebebiyet verecektir
Geneli karşı ittifaktan olan bir ittifak
Kendi ittifakını biçme zamanı gelmiştir düşüncesiyle bu yasayı meclise sunmuştur

Teşekkür ederim karşı ittifak 😀👏👏👏👏

Muzaffer Arslan

33.34.35. dönem Kırşehir başkanı 26.denizli
Vatandaş
Başlık: Milletvekilliği Seçimi Sıralaması
Konu : Milletvekili Seçimi Sıralamasının ilk 10'dan İlk 5'e çekilmesi ve bunun hakkında Kanun.

Gerekçe : Milletvekili Seçimi sıralamarında partilerin çok az bir emek göstererek İlk 10'a rahatlıkla girebilmesi bundan kaynaklı oyunda ki aktifliğin çabanın azalması ve seçim heycanının olmaması.

Değişiklik : Bu kanun teklifi ile Milletvekili seçimlerinde İlk 5'e giren partilerin hak kazanması amaçlanlanmaktadır.

Sonuç : Bu kanun ile oyunda ki seçim heyecanın, rekabetin, çabanın, azmin ve oyuncuların aktifliğinin artması.

Oylama 22 Temmuz 2023 21.00 ile 23 Temmuz 2023 21.00 arasında gerçekleşecektir.
Bence aynı partiler üzerinde seçimin dönmesi rekabeti ve adaletsizliğe yol açar ilk 5 deki partiler belli zaten her zaman o partiler sıralarını korudular bu nedenle 10 Parti'nin seçime girmesi hem yeni partilerin seçime katılması hemde partiler arası farklılık yaratıyor

KURT 77

Ziyaretçi
İlk 5 partinin girmesi oyuna heyecan aksiyon katacağı kesin
Fakat bu yasa ile seçime girmeye çalışan 5 partiyi ilk 5 partiye oy atmaya zorluyor ve oyun yeniden 5 parti hükmünde geçeçği geçmişte rast gelmiştir
Bu yasa ile diğer 5 partinin küçülmesine oy kaybetmesine aktif liği yitirmesine sebebiyet verecektir
Geneli karşı ittifaktan olan bir ittifak
Kendi ittifakını biçme zamanı gelmiştir düşüncesiyle bu yasayı meclise sunmuştur

Teşekkür ederim karşı ittifak 😀👏👏👏👏
Ben bu yazıdan artık ittifaklarim bana yardım etmez ve 1. Olamam korkusu çıkardım 😂 son dakkalar bile kurtaramaz artık beni tarzında 😂

KURT 77

Ziyaretçi
Bence aynı partiler üzerinde seçimin dönmesi rekabeti ve adaletsizliğe yol açar ilk 5 deki partiler belli zaten her zaman o partiler sıralarını korudular bu nedenle 10 Parti'nin seçime girmesi hem yeni partilerin seçime katılması hemde partiler arası farklılık yaratıyor
Partiler arası rekabet iyice azaldı rekabet yoksa siyasetin tadı kalmaz ilk 5 dediğiniz gibi az olabilir 7 ye çoğaltılabilir ama 10 gereksiz fazla .

Muzaffer Arslan

33.34.35. dönem Kırşehir başkanı 26.denizli
Vatandaş
Partiler arası rekabet iyice azaldı rekabet yoksa siyasetin tadı kalmaz ilk 5 dediğiniz gibi az olabilir 7 ye çoğaltılabilir ama 10 gereksiz fazla .
Buna katılırım işte 5 çok az 7 iyi Derim ama 5 rekabet değil ilk besteki partilerin sürekli seçimin onlar arasında geçmesine sebeb olur 10 parti olunca sürekli farklı partiler seçime giriyor

Mustafa Denli

Ziyaretçi
Ben bu yazıdan artık ittifaklarim bana yardım etmez ve 1. Olamam korkusu çıkardım 😂 son dakkalar bile kurtaramaz artık beni tarzında 😂
Biz kendimizi bildik bileli seçimdeyiz kurtcum fakat bu hamle kendi içinizdeki partileri size daha da mahkum etme politikası
Düşünceniz sizin açınızdan iyi fakat yaptığınız hamle diğer partileri güçsüzleştirmek
Valla yukarda dedim bana hepsi uyar istersen 1 parti girsin seçime teklifi yapın
Nasıl olsa birinciyiz 😀

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...